22.3 C
Brno
Středa, 11 září, 2024
- Reklama -časopis
DomůBydleníNezapomeňte na údržbu oken – nastavte je na zimní režim

Nezapomeňte na údržbu oken – nastavte je na zimní režim

Základní údržba okna před zimou není vůbec složitá. Zvládne ji i laik a nepotřebuje k ní žádné speciální nářadí. Podívejte se, jak nastavit plastová okna pro zimní režim, aby vám teplo zbytečně neunikalo.

Pokud vaše okno funguje, jak má, postačí vám šroubovák, imbusový klíč, hadřík, vysavač, olejnička a štětec. Pokud už s ním máte citelný problém, je bezpečnější obrátit se na odborníka. Běžnou údržbu byste měli provádět alespoň jednou za rok, aby nedošlo k vážnějším poruchám.

Proč nastavit okna pro zimní režim
Tomuto jednoduchému opatření se vyplatí věnovat pár minut, protože i nastavení plastových oken, kování a správný přítlak dokáže vaši domácnost v zimě zahřát io několik stupňů. Zamezíte možným únikům tepla a zbytečně nepřicházíte o drahou energii. Zároveň má okno lepší schopnost odolávat vysokým rozdílům teplot v interiéru a exteriéru.

Jak přestavit okno?
Na většině oken lze měnit letní a zimní režim. Celý proces trvá velmi krátce a není zapotřebí žádné speciální nářadí, stačí obyčejný šroubovák nebo klasický imbusový klíč. Na některých oknech to dokonce zvládnete i ručně. Existují různé typy kování, každé z nich má polohovatelnou součástku, kterou lze měnit přítlak, najdete ji na hraně v blízkosti kliky, nejčastěji několik centimetrů pod ní. Její směr určuje, zda je na okně nastaven zimní nebo letní režim. Abyste dosáhli co nejlepšího efektu, nezapomeňte nastavit součástky po celém obvodu rámu. Po správném přestavení okna je při zimním režimu přítlak okna větší, takže klikou lze otáčet obtížněji.

Mytí a čištění
Myt okna není důležité jen proto, aby vás sousedé nepomlouvali. Při čištění je tedy třeba se zaměřit nejen na skla, ale také na rám a křídla okna. Nejprve štěrbinovou hubicí vysavače vysajte nečistoty ze všech drážek v rámu. Nacházíme tam nejen prach, ale také zbytky malty, barev či tmelů. Saponátová voda a bavlněný hadřík jsou ideální pro vyčištění rámů a okenních křídel. Setřete tak nánosy, které nelze odprášit. Pokud jsou odvodňovací kanálky neprůchozí, vyčistěte je. Brání odtékání vody na vnější parapet a způsobují zatékání oken.

Zkontrolujte kliky
Používáním se šrouby na kličkách uvolňují. Při kontrole tedy pootočte kryt a utáhněte šrouby, které upevňují kliku k rámu. Pokud stará plastová klika praskla, vyměňte ji za kovovou.

Těsnění jsou důležitá
Gumová těsnění nejlépe ošetříte silikonovým olejem nebo glycerinem. To obnoví jejich pružnost, zastaví povrchovou korozi a zabrání přimrzání. Životnost těsnění je dnes velmi vysoká, může se však stát, že při nesprávně doléhajících oknech se po delší době zdeformují a unaví. Pokud nepomůže promazání, je třeba těsnění vyměnit. Přestože na většině oken je těsnění zasazeno v drážce a lze jej vytáhnout a vložit nové, je důležité konzultovat výběr nového těsnícího profilu s odborníkem, případně svěřit práci do jeho rukou.

Promazat je třeba i kovové části
Pohyblivá místa kování je třeba namazat olejem. Použijte nevysychavý olej na šicí stroje nebo pneumatické nářadí. Třecí plochy ošetřete plastickým mazivem. Vazelínu odolnou proti vodě nanášejte na plochy štětcem, aby se snížil odpor při zavírání. Potom namažte i panty a tvz. nůžku okna, která zajišťuje jejich vyklápění.

Rada na závěr
Údržbě okna byste měli věnovat čas nejen v každé sezóně, ale také před jeho reklamací. Právě zanedbání průběžné údržby dle pokynů výrobce je častým důvodem k odmítnutí záručního plnění a vyúčtování nákladů na výjezd technika, který provede údržbu či drobné nastavení za vás.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek