19.2 C
Brno
Neděle, 14 dubna, 2024
- Reklama -časopis
DomůDům a BytJak opravit rozpadlé betonové zídky?

Jak opravit rozpadlé betonové zídky?

Najdou se téměř všude. V předzahrádkách, pod oplocením či v členitém dvoře, kde vytvářejí terasy v nerovném terénu.

Pokud však mají svá nejlepší léta za sebou, vrtochy počasí a zimní mrazy se na nich výrazně podepsaly. Loupou se, vypadávají z nich štěrková hnízda a každým rokem je pod nimi více kameniva než v nich samotných.

I když nevypadají příliš zdravě, přece jen je lze opravit. Stačí jen rozloučit se s pokušením ukrýt je pod obklad. Po první zimě by přesto opadal dolů. Řešení je možná jednodušší než byste se mohli domnívat.

Pryč s životem
Pro mechy, lišejníky či jiné živé organismy není při renovaci zídek prostoru. Třeba je odstranit aby nebránily spojování původního betonu s novými opravnými vrstvami. Skvělým pomocníkem je tlaková voda, kterou lze pórovitý povrch vyčistit k dokonalosti.

Aby šla práce jednodušší, neuděláte chybu pokud s předstihem nastříkáte betonové plochy přípravkem s obsahem chlóru. Vhodným a cenově dostupným prostředkem je práškový Chloramin T, který naředíte podle pokynů výrobce. Usmrtí živé organismy, které budou pod tlakovou vodou ustupovat jednodušší.

Na zdravý základ
I když při otryskávání betonu vodou některé nesoudržné části opadávají, odstranit je třeba i ty, které jsou uchyceny pevněji. Zednickým kladivem je třeba oklepat vše, co vykazuje vůli odpadnutí. Ať je takový zásah na první pohled jakkoli destruktivní, odstranit je třeba vše co se dá. Bez ohledu na to, jak bude zídka po takovém čištění vypadat.

Zídky poométejte, opláchněte je proudem vody ze zahradní hadice a sesbírejte veškerou sutinu která se na zemi nahromadila. Když betonové torzo vyschne, samo ukáže zda je v plném zdraví a připraveno k renovaci.

Kontaktní můstek
Aby na starém betonu opravné malty držely co nejlépe, pomoci mu je třeba penetračním nátěrem. Ten se propojí s pórovitou strukturou betonu a vytvoří hustou síť molekul, na které se opravná malta bude umět navázat v plné síle. Než začnete pátrat po speciálních přípravcích, porozhlédněte se po těch nejdostupnějších.

Očekávaný úkol splní Duvilax VV, který dlouhodobě odolává vlhkosti, alkáliím a ultrafialovému záření. Podle pokynů výrobce jej naneste na suchý beton. Jakmile penetrace zavadne, povrch je připraven unést opravnou maltu. Ta se s původním betonem propojí téměř stejně silně, jako by byla jeho součástí od nepaměti.

Vyrobte si ušlechtilou maltu
Chcete-li se vyhnout použití sanačních malt pro opravu betonových prvků, namíchat si můžete ušlechtilou maltu i doma. Kamenivo vhodné frakce promíchejte s Unimaltem 14 a místo záměsové vody přidejte disperzi Duvilax VV v penetračním ředění. Výsledkem bude cementová malta zušlechtěná polymerem se skvělou přilnavostí a trvanlivostí.

Opravené povrchy je třeba vyhladit k požadovanému vzhledu. Zda budete restaurovat ostrohranný design původního stavu, nebo si zvolíte nedbalé oblé linie je pouze na vás. Důležité je pouze to, aby malta důkladně vyhlédla.

Ochraňte ji před vodou
Problémem rozpadlých zídek je, že jim chybí izolace proti zemní vlhkosti. Proto je třeba ošetřit jejich povrch tak, aby vodní páry mohly unikat z betonu ven, avšak srážková voda se nedostala dovnitř. Tímto paropropustným řešením se dosáhne rovnováhy, která minimalizuje vlhkost zídek, aby je nepoškodil mráz.

Šikovným řešením je nanotechnologická impregnace Isokor Minerál. V povrchové vrstvě opravené zídky vytvoří hustou síť molekul, přes které pára může procházet ven, avšak kapalná voda dovnitř už ne. Je to, jako by beton začal odpuzovat vodu. Zůstává čistý, neznečišťuje se a při každém závanu větru či dotyku slunečních paprsků prosychá. Ba ani mech a lišejníky se na impregnovaném povrchu neudrží.

Jak dál
Doplňkovými řešeními lze minimalizovat kontakt zídek s vodou. Překrýt je lze šikmou plechovou stříškou ukotvenou přímo do betonu, nebo zastřešit dekorativní řadou tašek z betonu či pálené hlíny.

Nová čepice vytvoří pro zídku estetický doplněk, který má i svůj funkční úkol. V případě, že je zídka z jedné ze stran překryta v kaskádě zeminou, její životnost lze prodloužit drenážováním. Pokud ho okopete, přeložíte nopovou fólií a přihrnete kamenivem s drenážní troubou s vyspádovaným odvodem, budete před zubem času o další krok vpřed.

Levnější než nový
I když může renovace vypadat napohled složitě, mějte na paměti, že je méně pracná a nákladná než vybourání zídky a založení nové. Výhodou je, že renovaci lze provést po částech, vždy podle toho jakou budete mít chuť do práce.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek