22.3 C
Brno
Středa, 11 září, 2024
- Reklama -časopis
DomůDům a BytProč se některá miminka často budí a jiná prospí celou noc? Někdy...

Proč se některá miminka často budí a jiná prospí celou noc? Někdy stačí zkusit jen jedinou věc

Právě léto a vedra umí se spánkem děťátka pořádně zamávat. Možná se i vy právě trápíte s tím, že vaše miminko v noci hůře spí, buď nechce usnout nebo se budí mnohem častěji, než obyčejně. Jak si pomoci?
Někdy stačí poslouchat jednoduše jen mateřský instinkt. O spánku dětí se popsaly celé traktáty a věnovaly se mu mnohé studie. Přesto se zdá, že nejvíce víme díky selskému rozumu.

Spánek miminka: Proč se některé děti v noci často budí?
Spánek je pro nás nezbytný. V tom se všichni shodneme. Je důležitý i pro dospělé, o to více pro dynamicky se rozvíjející mozek a tělo kojence. Proto jsme jako rodiče často ve stresu, pokud se nám zdá, že dítě nespalo dost. Kolik je to vlastně dost? Třeba z nedostatku spánku a častého nočního buzení dělat drama, nebo je zkrátka každé dítě jiné?

Luxus hlubokého spánku
Helen Ball, profesorka antropologie na Durham University pro BBC uvádí, že v historii lidstva jsme sotva měli takové luxusní podmínky pro spánek, jako dnes. Ne vždy bylo možné lehnout si do ticha a tmy na 8 či více hodin a přespat nerušeně celou noc.

V minulosti bylo běžné, že prostory pro bydlení byly menší a bylo v nich více lidí. S tím se pojí větší ruch, hluk a nutnost přizpůsobit se běžnému chodu domácnosti. Platilo to obzvláště pro nejmenší děti, které tak zdaleka nespávaly v tichu a samostatném pokojíčku.

Příroda versus představy
Je zřejmé, že potřeba spánku je u různých lidí individuální. Platí to podle všeho nejen u dospělých, ale také u miminek. Je pravda, že spánek dítěte můžeme některými kroky zkvalitnit a podpořit, někdy si však jako rodiče „nepomůžeme“ a zkrátka máme dítě, které nespí tak, jak bychom si představovali.

Všichni přitom víme, jak vypadá nevyspalé, nervózní, unavené dítě a umíme si porovnat kvalitu času s dítětem, které je v takovém stavu a se stejným dítětem, které se dorůžova vyspí, spokojeně si hraje ao vše se vzorně zajímá. I studie potvrdily, že dostatek spánku se pojí s lepšími paměťovými výkony dětí, jakož is lepším zvládáním zátěžových situací.

Co je normální?
Několik studie poukazují na souvislost nedostatku spánku a některých psychických poruch – nejen u dospělých, ale iu dětí. Je však otázka, zda je nedostatek spánku příčinou (např. ADHD) nebo jen projevem těchto poruch. Podobně je to is depresí a nedostatkem spánku u dospělých.

Ve skutečnosti se ale ani vědci neshodnou na tom, kolik spánku je pro děti v určitém věku dost. Existují rozdíly v doporučeních řádově až několik hodin. To znamená, že „norma“ není až tak úzká. A nejen norma, ale ani skutečnost.

Australská studie, která zkoumala 554 čtyř až šestiměsíčních dětí, odhalila průměrné množství spánku 14 hodin. Ovšem s velkými individuálními rozdíly – až 8 hodin mezi největšími spáči a naopak nespavci.

Večírka – záleží na ní?
Různý je také čas, kdy děti reálně jdou večer do postele. Mnohé země ve světě jsou benevolentnější, než je u nás běžně zvykem. Italská kojence nezřídka jdou spát až kolem 22. hodiny, podobně děti v Argentině či některých asijských zemích. Samozřejmě, o to později obvykle také vstávají. Spánkový režim je do velké míry spojen s kulturou a zvyky dané země a nezdá se, že by děti nějak těmito odlišnostmi trpěly.

Lze namítat, že několik studií potvrdilo souvislost pozdní večírky s obezitou či horšími výsledky ve škole. Šlo však o studie na starších dětech, ne kojencech. Tento souvislost také není jednoznačný, protože školou povinné děti, které musí ráno vstávat, logicky mají při pozdější večírce méně spánku.

Baby girl bathes in a bath with foam and soap bubbles

Budit se je normální
Jako rodiče bychom měli „vystříhnout“ ideální čas, kdy má jít dítě spát. Tlačit jej do postele příliš brzy může mít nežádoucí následky. Dítě opakovaně pláče, vylézá z pokoje, chodí si ptát vodu nebo jednoduše chytí záchvat vzteku. Děti s menší potřebou spánku kvůli pozdnímu usínání mívají i dlouhodobější noční probuzení, kdy si chtějí hrát a cítí se vyspaná. Případně spí sice souvisle, ale ráno bývají extrémně brzy vzhůru. Jako rodiče sami nejlépe víte, kdy je dítě zralé ke spánku a kdy ne.

Ptá si děťátko v noci několikrát mlíčko, vodu nebo čajík? Do jakého věku to je normální a kdy s tím už něco udělat – radí dětská lékařka
Kdy by už mělo děťátko přes

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek