1.5 C
Brno
Úterý, 3 prosince, 2024
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyJak vyhladit bruskou dřevo do dokonalosti?

Jak vyhladit bruskou dřevo do dokonalosti?

Renovace schodů, omlazení starého nábytku či výroba dřevěného stolku. Žádná z těchto prací se neobejde bez broušení dřeva, aby bylo dokonale hladké pro nanášení laku, barvy či vosku. Každá z brusek pracuje při této snaze odlišně.

Broušení je při vyhlazování dřeva malým podvodem. Zatímco nůž hoblíku zarovná povrch hladkým řezem, brusný papír rozcuchá vlákna do té doby, než se členitý povrch před očima neslije do celku. Ve skutečnosti vznikne změť jemných škrábanců, které se oku jeví být jemným, hladkým sametem.

Pásová ubírá nejvíce
Pásová bruska je nejvýkonnějším pracantem, zůstává však za ní povrch plný hlubokých škrábanců. Obzvláště na měkkém dřevě ze smrku či borovice. Rychlým tempem se běžícím pásem zanořuje do povrchu a v nezkušených rukou může nadělat více škody než užitku.

Aby byl povrch co nejhladší a bez hlubokých rýh, které nelze odstranit, je třeba lehkou ruku, rovnoměrný pohyb a vždy ostrý brusný papír bez opotřebování. Broušení kolmo k vláknům dřeva přináší hladší povrch, broušení v jejich směru práci urychluje. Zpomalení rychlosti pásu pomůže získat potřebnou dovednost.

Pásová bruska je tank na neopracované stavební dřevo z pily na altán, dřevní podlahy a schody, jejichž hrubý a poškozený povrch je třeba srovnat do hloubky. Zůstane hladký, ale s liniemi rovnoběžných škrábanců.

Vibrační bruska vyhladí plochu
Rovnou plochou a vibračním pohybem v mnohém připomíná ruční smirkování s brusným papírem ovinutým kolem dřevěného špalku. Je nejpomalejší ze všech brusek a svědčí její práce, kde je třeba dokončit broušení tak, aby byl povrch připraven k malování či lakování.

Broušení jí žádá trpělivost a smysl pro rovnoměrnost. Je to jako žehlení prádla, při kterém dělá práci vždy celá plocha žehličky, ačkoli by to šlo jakkoli pomalu. Každá snaha o zrychlení práce při broušení hranou nadělá více nedostatků než užitku.

Vibrační bruska zajede do rohů a zanechá za sebou povrch, který nežádá další hlazení.

Rychlá a jemná zároveň
Excentrická bruska spojuje rychlost broušení s jemným hlazením. Na rozdíl od vibrační vykonává dva pohyby současně, aby získala výkon a zamaskovala svoji stopu na hladkém povrchu. Zatímco při hrubé práci v mnohém překoná vibrační brusku, v mnohém zaostává i za pásovou.

Pokud je však třeba nahrubo zbroušený povrch dohladit do dokonalosti nábytku vlastní, je tím nejlepším, co můžete do rukou vzít. Hladce klouže po povrchu a zůstává za ní vyhlazená plocha přímo vzorové kvality.

Pro svůj kulatý tvar však nedosáhne do rohů a nelze jí brousit členité detaily. Tam je třeba sáhnout po jiné pomoci.

Oscilační nářadí zvládá i broušení
Multifunkční oscilační nářadí dokáží při broušení malých ploch a detailů nabídnout výkon, který je mnohem vyšší než při ručním broušení. Díky kývavým oscilacím a trojúhelníkovým brusným papírům dosáhne i do nedostupných zákoutí.

Broušení žádá trochu cviku, protože oscilační broušení je jedním z nejúčinnějších. To pro netypický poměr mezi výkonem motoru a brusnou plochou. Taková bruska je pomocníkem, který dokáže téměř zázraky.

Posloupnost, kterou nelze oklamat
Při každém broušení je třeba postupovat podle stupnice, kterou stanovili výrobci brusných papírů. Od nejmenšího čísla brusiva po nejvyšší. Zatímco zrnitosti 60 a 80 jsou startovacím bodem pro broušení nerovných povrchů, 100 a 120 jsou ideální pro přebrušování a 150, 180 a 220 jsou dostatečně hladké na to, aby na nich i ta nejlesklejší barva či lak vypadaly působivě hladké.

Mezi každými dvěma broušeními se patří plochu poomítat nebo vysát, aby vypadlá zrníčka brusiva a zrnka prachu nevyráběla škrábance větší než brusný papír, se kterým se pracuje. Pokud přejdete od nejhrubšího k nejjemnějšímu, stále je zde ještě jeden klíčový moment.

Napřímit a stáhnout
I povrch, který se jeví po broušení hladký, se sněží, přijde-li do kontaktu s vlhkostí či vodou obsaženou v barvě. Proto je třeba poslední vlákna odstranit dříve, než nadělají neplechu při natírání.

Pokud dřevo jemně zamlžíte postřikovačem a necháte ho vyschnout, jemná brusná houbička stáhne každé vlákno, které se vlhkostí napřímilo. Takto vybroušený povrch již zůstane při malování či lakování stejně hladký, jak jej vidíte před prvním tahem štětcem.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek